wtorek, 4 listopada 2014

Noc fajerwerków w Londynie i co się za tym kryje

Już jutro w różnych częściach Londynu (oraz w innych miastach Wielkiej Brytanii) niebo rozbłyśnie od przepięknych sztucznych ogni.
5 listopada znany jest w Wielkiej Brytanii jako Bonfire Night  - noc fajerwerków, która jest upamiętnieniem udaremnionego zamachu z 1605 roku, na króla Anglii i Szkocji, Jamesa I.
Próba zamachu nazywana jest Gunpowder Plot (spisek prochowy), ponieważ plan zakładał zdetonowanie 36 beczek z prochem, które znajdowały się pod budynkiem Parlamentu. Tym samym doprowadziło by to do uśmiercenia nie tylko króla ale i przedstawicieli szlachty, biskupów oraz wielu członków Izb Gmin. 

Do zamachu nie doszło, ale incydent odbił się szerokim echem w ówczesnej Europie. Był również motywem, do którego nawiązuje komiks V jak vendetta (scenariusz: Alan Moore), na podstawie którego nakręcono film o tym samym tytule.
Bardzo Wam polecam obejrzeć film, nie każdemu się spodoba ale warto wyrobić sobie własną opinię.

Wydarzenia te upamiętnia również angielska rymowanka, której najbardziej znana jest pierwsza zwrotka:

Remember, remember! 
The fifth of November,
The Gunpowder treason and plot;
I know of no reason 
Why the Gunpowder treason
Should ever be forgot!    

Wiersz tłumaczymy:

Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada,
Zdradę i spisek prochowy. Nie znam powodu,
Dla którego zdrada prochowa
Miałaby zostać zapomniana!

Piszę Wam o tym, bo gdy my przylecieliśmy do Londynu, byłam ciekawa jakie wydarzenia w ciągu roku są tutaj ciekawe i ważne. Dowiedziałam się od znajomych, że 5 listopada w wielu miejscach w Londynie puszczane są fajerwerki, tylko nie wiadomo czemu...Ja nie wyobrażam sobie uczestniczyć w pewnych wydarzeniach nie wiedząc dlaczego. Skoro decyduję się tu mieszkać, czy na stałe czy tymczasowo warto, żebym wiedziała co się w okół mnie dzieje. 

A tu kilka zdjęć z zeszłego roku, z Crystal Palace Park:
W tym roku pokazy fajerwerków w Londynie będzie można obejrzeć m.in. w  Crystal Palace Park, Wimbledon Park, Southwark Park i w wielu innych, nie tylko 5 listopada ale również w weekend po tym dniu. Oprócz pokazu sztucznych ogni będzie można przejechać się na karuzeli lub diabelskim młynie, ustrzelić lub wyłowić jakąś nagrodę oraz zjeść i napić się różności z kolorowych straganów.

Zachęcam do pójścia na taki pokaz jak i do poznawania ważnych wydarzeń w miejscach, w których mieszkacie. Kto wie, czy kiedyś nie będzie to nasze miejsce na stałe? A jeśli nie to będziemy bogatsi o wiedzę i wspaniałe doświadczenia :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz